BE.NET

cyberBEZPIECZNE WAKACJE

cyberBEZPIECZNE wakacje: kilka prostych zasad 

Czas wakacji to doskonała okazja, aby odpocząć, cieszyć się wolnym czasem i odkrywać nowe przygody. Jednak w dzisiejszym świecie, korzystanie z internetu i mediów społecznościowych również staje się ważną częścią naszych letnich aktywności. Dlatego warto przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach związanych z bezpiecznym korzystaniem z sieci, aby zapewnić sobie i swoim bliskim udane i spokojne wakacje.


1. Bezwzględne hasła

Podstawową zasadą jest dbanie o bezpieczeństwo swoich kont online. Wszyscy użytkownicy sieci powinni pamiętać, aby korzystać z silnych i unikalnych haseł do swoich kont, a także regularnie je zmieniać. Hasła nie powinny być łatwe do odgadnięcia, dlatego unikajmy używania swoich imion, dat urodzenia czy prostych sekwencji cyfr.


Więcej na ten temat w webinarze Pana Belfra: Nie daj się okraść, czyli dla każdego i w prosty sposób o cyberbezpieczeństwie 


2. Uważaj na dziwne maile i linki

Wakacyjny czas to dla wielu hackerów doskonały moment na wysyłanie phishingowych maili i podejrzanych linków. Należy zachować szczególną ostrożność przy odbieraniu i otwieraniu maili od nieznanych nadawców. Nie klikajmy w podejrzane linki ani nie pobierajmy załączników z podejrzanych źródeł, aby uniknąć ryzyka zainfekowania swojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem.


Więcej na ten temat w webinarze Jakuba Sabały (BLIK): Kradzież danych w sieci – Phishing 


3. Rozpoznawaj fake newsy

W wakacyjnym natłoku informacji, warto pamiętać o krytycznym myśleniu i umiejętności rozpoznawania fake newsów. Zachęcajmy wszystkich do weryfikowania wiarygodności informacji, które znajdują w sieci. Sprawdzajmy źródła, czytajmy kilka różnych artykułów na ten sam temat i zwracajmy uwagę na wiarygodność publikujących treści.


Więcej na ten temat w webinarze Marcela Kiełtyki (DEMAGOG): Fake news, dezinformacja i deep fake. Jak dotrzeć do źródeł prawdy?


4. Zrób detoks cyfrowy

Wakacje to doskonały czas, aby zrobić detoks cyfrowy. Oznacza to odstawienie na chwilę urządzeń elektronicznych i skupienie się na bezpośrednim kontakcie z bliskimi i naturą. Cieszmy się wakacyjnymi atrakcjami, wycieczkami i aktywnościami bez nadmiernego korzystania z telefonów i komputerów.


Więcej na ten temat w webinarze Marty Młyńskiej: Online offline balance, czyli jak zadbać o dobrostan?


Zdrowe i bezpieczne korzystanie z internetu to umiejętność, którą warto pielęgnować przez cały rok, a także podczas wakacyjnych przygód. Dlatego zachęcamy nauczycieli i uczniów do przypomnienia sobie tych ważnych zasad, aby cieszyć się udanymi i bezpiecznymi wakacjami!

Radosnych wakacji!

Fundacja Uniwersytet Dzieci już od 15 lat rozwija potencjał twórczy i intelektualny dzieci, tak by rozumiały otaczający je świat i potrafiły w nim działać. Wiemy, że w procesie uczenia dzieci kluczową rolę odgrywają nauczyciele, dlatego chcemy wspierać także ich edukację.Chcemy pomagać nauczycielom w poszerzaniu horyzontów zarówno za pośrednictwem naszych działań, jak i poprzez wsparcie programu Be.Net. Nauczyciele to bardzo ważna grupa społeczna, która zasługuje na dostęp do innowacyjnych metod edukacji. Doceniamy to, że program Be.Net daje nauczycielom merytoryczne narzędzia do zdobywania wiedzy

z obszarów m.in. nowych technologii. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tę inspirującą inicjatywę.

 

Bogusława Łuka, Prezes Fundacji

 

Dowiedz się więcej:

 

Facebook: https://pl-pl.facebook.com/UniwersytetDzieci/ 

Instagram: https://www.instagram.com/fundacjauniwersytetdzieci/ 

Linkedin: https://pl.linkedin.com/company/fundacja-uniwersytet-dzieci 

Strona www: https://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/ 

BLIK

 

 

„Nowoczesne technologie są dużą częścią naszego życia. Jako firma działająca w tym obszarze widzimy to na każdym kroku. Zdajemy sobie jednak sprawę, że oprócz korzyści, czasami pojawiają się także zagrożenia. Dlatego od wielu lat angażujemy się w inicjatywy, które pokazują, jak bezpiecznie działać w sieci i nie dać się oszukać. Jedną z nich jest właśnie program BE.NET, który uczy właściwych postaw i mądrego poruszania się w internecie. Tym razem wspieramy nauczycieli, którzy każdego dnia poprzez swoją pracę mogą dawać przykład młodszym pokoleniom.”

 

 

Krzysztof Ziewiec, Dyrektor Marketingu i 
PR BLIK

 

Dowiedz się więcej:

 

FB: https://www.facebook.com/blikmobile @blikmobile 

IG: https://www.instagram.com/blikmobile/ @blikmobile 

LI: https://www.linkedin.com/company/blik-payments  

TT: https://twitter.com/BLIKmobile @BLIKmobile 

Mateusz Kacprowski

Mateusz Kacprowski jest absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na dwóch kierunkach magisterskich- Matematyce oraz Informatyce gospodarczej. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu nauczania fizyki, zarządzania oświatą oraz Master of Public Administration.

Finalista Konkursu Nauczyciel Roku 2022

Nauczyciel na medal 2021

p. Mateusz Kacprowski pracuje w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku jako nauczyciel matematyki. Od początku pracy w Liceum nauczyciel aktywnie angażuje się w pracę na rzecz środowiska szkolnego jak również wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły.

Jest autorem Innowacji pedagogicznej “Z Matematyką na studia wyższe”, która jest przeznaczona dla uczniów klas z rozszerzonym programem nauczania matematyki. Powyższa innowacja przyczyniła się do kolejnego sukcesu nauczyciela jakim było uzyskanie tytułu laureata w konkursie „Kierunek – Innowacja 2021” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – 1 miejsce w województwie mazowieckim w kategorii innowacja w szkole ponadpodstawowej za innowację „Z matematyką na studia wyższe”

Innowacja pedagogiczna „Z matematyką na studia wyższe” wprowadza uczestnika projektu w podstawy matematyki wyższej realizowanej na kierunkach studiów technicznych i matematyczno-przyrodniczych takich jak: „Algebra liniowa” „Biomatematyka”, czy „Rachunek różniczkowy i całkowy”. Częścią integralną innowacji jest też projekt “”Matematyczni Mistrzowie z Płockiej””, który otrzymał dofinansowanie ze strony Fundacji mBanku.

Pan Mateusz Kacprowski jest pomysłodawcą, współautorem i nauczycielem prowadzącym innowacyjny zespół Matematycznych Mistrzów z Płockiej skupiający uczniów uzdolnionych matematycznie.

Jest również współautorem matematycznego Escape Roomu dla uczniów rozszerzających matematykę – nauka matematyki przez zabawę i zagadki logiczne. Autor projektu „Szkoła Lwowska na Płockiej”, w ramach, którego uczniowie studiowali wiedzę na temat słynnych polskich matematyków, poznali historię szkoły lwowskiej.

Pan Mateusz Kacprowski jest współautorem i organizatorem Powiatowego konkursu matematycznego dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, który został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Powiatu Płońskiego.

Jest również pomysłodawcą i współorganizatorem Powiatowego Konkursu Matematycznego im. prof. Stefana Banacha dla uczniów szkół ponadpodstawowych, który został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Powiatu Płońskiego.

W ramach bezpiecznej edukacji cyfrowej realizował projekt „Przystań w sieci”- projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, p. Mateusza Morawieckiego.

W ramach ogólnopolskiego projektu „Matematyka dla ciekawych świata” organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, uczniowie p. Mateusza Kacprowskiego zajęli II miejsce w rywalizacji szkół biorących udział w XII edycji projektu. Do rywalizacji w jego ramach przystąpiło 58 szkół z całej Polski, w tym szkoły zajmujące czołowe lokaty w tegorocznym rankingu szkół ponadpodstawowych Perspektywy

Pan Mateusz Kacprowski pełni również funkcję koordynatora Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Płońsku.

W ramach zadania dofinasowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego „Mazowiecka Aktywacja” nauczyciel współtworzył projekt „Second Life”.

W ramach edukacji ekonomicznej nauczyciel aktywnie uczestniczy w projekcie „Złote Szkoły NBP”, otrzymując w latach 2021,2022 certyfikat ambasadora Edukacji Ekonomicznej NBP. ‼W wymienionych latach I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza uzyskało tytuł Złotej Szkoły NBP.

Autor warsztatów „Wstęp do teorii pieniądza w czasie – procent prosty i składany” dla społeczności I LO.

W ramach edukacji ekonomicznej p. Mateusz Kacprowski napisał innowację pedagogicznej „Ekonomia – wiem i rozumiem”, która wprowadza uczestnika projektu w podstawy matematyki finansowej, podstawy ekonomii oraz pozwala na dokonywanie elementarnych analiz rynkowych.

Nauczyciel aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi takimi jak Politechnika Warszawska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Warszawskim czy też Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.